Еразъм + "Изграждане на капацитета на предучилищните заведения"
Детска градина "Васил Левски" е участник и партньор в Проект"Capacity Building for preschools+" по Програма "Еразъм+",Ключова дейност 2, "Сътрудничество между организации и институции", "Малки партньорски проекти" сектор "Училищно образование".
Главната цел на дейностите по проекта е подобряване на дигиталната компетентност на учителите чрез съвместно обучение и разработка на интерактивни дигитални образователни продукти. Тематичният акцент на работата ни с децата е върху съхраняване на българските традиции, обичаи и фолклор, като важен елемент от гражданското възпитание и образование.
Работим съвместно с Детска градина "Пролет" - гр. Харманли, Асоциация за подпомагане на имигранта РИЛА към Българско неделно училище, гр.Бургос, Испания, Българо-италиански културен център към Българско неделно училище, гр. Салерно и Киса ООД - гр. Харманли.
Реализацията на проекта започна през м. януари 2023 г. От 17 до 21 май 2023 г. в гр. Бургос, Испания се проведе първата транснационална среща с домакин асоциация "Рила" и съществуващото към нея българско неделно училище "Райна Княгиня". Представиха се интересни презентации за дигитализацията на образованието и добри практики в подкрепа и опазване на българските традиции.
От 24 до 26 октомври 2023 г. представители на нашата детска градина и във втората международна среща по проекта. Домакин на срещата бе "Българо-италиански културен център", гр. Салерно, Италия. Всяка от партньорските организации представи визията си за използването на дигиталните устройства и продукти в процеса на обучението на децата за съхраняване на традициите и самобитността на българина.
От 8 до 11 октомври се проведе третата транснационална среща по програмата, този път на територията на България. На 08 и 09 октомври всички участници бяха гости на ДГ "Пролет", гр. Харманли. А на 10 и 11 октомври домакин беше и нашата детска градина.
Отчита се, че главната цел на проекта – надграждане на капацитета и подобряване на дигиталната компетентност на учителите чрез съвместно обучение, е реализирана. Факт са множество разработени дигитални образователни ресурси - играта "Шарено коланче", пъзели, работни листове, които ще могат да се използват от много учители на различни езици.